Magyar harmóniák – A magyar zene bűvöletében
A Magyar Harmóniák című programegység középpontjában a magyar zene gazdag hagyománya és élő művészeti öröksége áll. Az esemény célja, hogy bemutassa a kortárs magyar zenei élet néhány meghatározó intézményét, amelyek Liszt Ferenc, Kodály Zoltán és Bartók Béla szellemi és szakmai örökségét folytatva egyszerre őrzik az évszázados magyar zenei hagyományokat, miközben innovatív megoldásokat alkalmazva nyitnak a jövő felé. A tradíció és innováció egymásra épülése, a múlt és a jelen folyamatos párbeszéde biztosítja, hogy a magyar zene a jövő generációi számára is meghatározó érték maradjon.
Elsőként a Magyar Zene Háza mutatkozik be. A koncertszervezéssel, interaktív kiállítások szervezésével és zenepedagógiával foglalkozó innovatív zenei élményközpont fennállásának három éve alatt világhírűvé vált, már több millió A Magyar Harmóniák című programegység középpontjában a magyar zene gazdag hagyománya és élő művészeti öröksége áll. Az esemény célja, hogy bemutassa a kortárs magyar zenei élet néhány meghatározó intézményét, amelyek Liszt Ferenc, Kodály Zoltán és Bartók Béla szellemi és szakmai örökségét folytatva egyszerre őrzik az évszázados magyar zenei hagyományokat, miközben innovatív megoldásokat alkalmazva nyitnak a jövő felé. A tradíció és innováció egymásra épülése, a múlt és a jelen folyamatos párbeszéde biztosítja, hogy a magyar zene a jövő generációi számára is meghatározó érték maradjon.
Elsőként a Magyar Zene Háza mutatkozik be. A koncertszervezéssel, interaktív kiállítások szervezésével és zenepedagógiával foglalkozó innovatív zenei élményközpont fennállásának három éve alatt világhírűvé vált, már több millió látogatót vonzott. A Városliget természeti környezetébe harmonikusan illeszkedő épületet a világhírű japán építész, Fujimoto Sou tervezte, amelyben a különleges formavilág és a zenei tartalom szorosan összekapcsolódik, megteremtve a tér és a hangzás különleges szinergiáját.
Ezt követően a Kvintesszencia Mesteriskola Társulatának műsora következik. A Kvintesszencia Mesteriskola olyan átfogó zenei képzési programot nyújtó intézmény, ahol nem csupán a technikai tudás fejlesztésére, hanem a művészi önkifejezés és az előadó-művészet filozófiai mélységeinek megértésére is fókuszál. A mesteriskola egyedülálló oktatási módszertana a következő generáció művészeit készíti fel a klasszikus és népzene értékeinek továbbvitelére.
Végül az európai zenei felsőoktatás egyik legrangosabb intézménye, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, valamint a hozzá kapcsolódó Kodály Intézet mutatkozik be. A Liszt Ferenc által 150 éve alapított intézmény nemzetközi szinten is meghatározó szerepet tölt be a klasszikus zenei képzésben. A tradíciók megőrzése és a folyamatos megújulás kettőssége teszi a Zeneakadémiát a kiválóság központjává. A hozzá kapcsolódó Kodály Intézet Kodály Zoltán zenei és pedagógiai elveinek továbbörökítését tűzte ki célul, képzéseivel a világ minden tájáról vonzva a zenepedagógusokat és zenészeket. Az előadások célja bemutatni az európai zenei felsőoktatás egyik legrangosabb intézményének, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemnek, valamint a hozzá kapcsolódó Kodály Intézetnek a szellemiségét és tevékenységét.
Program:
14:30–15:00 – Batta András ügyvezető igazgató és Horn Márton intézményigazgató (Magyar Zene Háza) előadása a Magyar Zene Háza művészeti és oktatási tevékenységéről
15:15–16:00 – A Kvintesszencia Mesteriskola Társulata produkciója
16:15–16:40 – Fekete Gyula nemzetközi rektorhelyettes (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) előadása a Zeneakadémia tevékenységéről és nemzetközi kapcsolatairól, közreműködik: Shimizu Yosuke csellóművész
16:40–17:00 Dr. Rajk Judit igazgató (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézete) előadása a kecskeméti Kodály Intézet tevékenységéről és a Kodály-módszer mai alkalmazásáról