Magyar Pavilon
“A világkiállítás központi témái az emberi élet megóvása, kiteljesítése, valamint az emberi kapcsolatok erősítése. A természet- és emberközeli szemlélet nem csak a kiállítást, de a Magyar Pavilont is áthatja.”
Mintegy 161 ország és 9 nemzetközi szervezet részvételével Oszakában rendezik a soron következő Világkiállítást 2025. április 13. és október 13-a között. A japán város vízpartra épült és kiterjedt csatornarendszer szövi át, így nem csoda, hogy a világkiállítás helyszíne is kapcsolódik majd a tengerhez és egy tökéletes kör alakú szigetet idéz meg.
Az eseményre – óvatos becslések szerint – 30 millió látogató várható elsősorban Japánból, valamint a Dél-Koreát és Kínát is magába foglaló kelet-ázsiai régióból. Ez egyben a világ legnagyobb turisztikai küldőpiaca is, ezért a sikeres magyar részvétel jelentős mértékben növelheti az innen érkező beutazóforgalmat – ami a magyar megjelenés egyik legfontosabb célja.
A magyar megjelenés célja – a turizmus élénkítése mellett – a diplomáciai, valamint üzleti kapcsolatok, befektetések erősítése is. Hazánk Japán egyik legfontosabb gazdasági partnere Közép-Európában, tavaly a kelet-ázsiai régióból érkezett a legtöbb befektetés Magyarországra. A Magyar Pavilon célja így az országimázs-építésen túl az is, hogy számos magyar vállalkozás számára teremtsen lehetőséget az üzletfejlesztésre és kapcsolatépítésre.
A Magyar Pavilont ezek mentén is tervezve több fontos funkcióval ellátták. A hazai kis- és középvállalkozások lehetőséget kapnak a kelet-ázsiai bemutatkozásra, az épület második emeletén egy teljes szint biztosít lehetőséget a gazdasági, üzleti és diplomáciai kapcsolatok ápolására, magyar vállalatok megjelenésére.
További fontos funkció a kiállítási tér végén kialakított ajándékbolt, ahol ajándéktárgyakat, jellegzetes magyar termékeket vásárolhatnak a látogatók. A Pavilon első emeletén a magyar gasztronómiát képviselő bisztró és egy borbár várja vendégeit.
Az Expo központi témája („Designing Future Society for Our Lives”) a jövő társadalmának tervezése egy fenntarthatóbb világ érdekében, melyhez a magyar megjelenés is kapcsolódik. A Magyar Pavilon művészeti koncepciója a „Boldog Jövő” elérését a természeti és kulturális örökség megőrzésében és továbbvitelében jelöli meg. A japán és a magyar nemzet értékrendjében is jelentős szereppel bír az ember és természet szoros kapcsolata, így a Pavilon kiállítása erős természetközeli élményre épül, melyet fő attrakciójában művészeti eszközökkel kíván hangsúlyozni.
A japán és magyar kultúra közti összekötő híd a koncepcióban a zene univerzális nyelve, hiszen ahogy a Japánban is közismert Kodály-módszer kimondja: a zene mindenkié. A jövő tervezése elképzelhetetlen a múlt ismerete és tisztelete nélkül, ezért a pavilon kiállításának középpontjába a magyar kultúra egy szeletének bemutatása került a népzenén keresztül.
Hagyományos információközlés helyett érzelmekre ható élményt nyújt a magyar kiállítás, egy élő, énekes műsorszámot is előadva. A fő attrakció az immerzív színházi tér, amely a természet és hazánk közelségének élményét teremti meg: egy élő, népzenei produkció várja majd a pavilonba látogatókat.
Cél volt a tervezés során, hogy a Magyar Pavilon már formavilágával felkeltse a Világkiállítás közönségének figyelmét. A japán és magyar népi építészetben egyaránt fellelhető természetes építőanyagok és építési módok inspirálták az építészeti koncepciót. A japán és magyar kultúra is erősen kapcsolódik a természethez, az ember és a táj viszonyához, így az épített és táji környezet a Magyar Pavilon tervében egy egységben jelenik meg.