Sou Fujimoto japán építész kapocs Magyarország és az Oszakai Világkiállítás között
Érdekes egybeesés, hogy Sou Fujimoto japán sztárépítész nemcsak a budapesti Magyar Zene Házának megálmodója, hanem a 2025-ös Oszakai Világkiállítás központi épületének tervezője is. Két, egymástól földrajzilag és funkcióban is távol eső építmény, mégis számos közös vonás.
Magyar Zene Háza – ahol a zene és a természet találkozik
A budapesti Magyar Zene Háza Fujimoto víziójának köszönhetően a Városliget ikonikus épülete lett, amely egyedülálló módon ötvözi a természet és a modern építészet jegyeit. A hullámzó tetőszerkezet és az üvegfalak légies hangulatot árasztanak, mintha csak a természet folytatása lenne az épület. Fujimoto célja az volt, hogy a látogatók ne csak egy koncerthelyszínre érkezzenek meg, hanem egy olyan kulturális központba, ahol a zene és a természet különleges harmóniában kapcsolódik össze.
A 2025-ös Oszakai Világkiállítás központi építménye – új szintre emelt fenntarthatóság
A 2025-ös Oszakai Világkiállítás központi építménye, a Grand Ring is Fujimoto elképzeléseit tükrözi. Fujimoto a fából készült, lenyűgöző méretekkel rendelkező gyűrűt a hagyományos japán faépítészet kortárs értelmezéseként tervezte meg. A teljes 2 km-es kerületet egyetlen teljes gyűrűvé kapcsolja össze Fujimoto építménye, mely tetőtéri kilátóteraszként is fog funkcionálni. A faszerkezetes tető a közös égboltot szimbolizálja, és a résztvevő országok között hivatott kapcsolatot teremteni.
Ez a páratlan egybeesés lehetőséget ad arra, hogy mélyebben megismerjük Fujimoto építészeti filozófiáját, amely minden esetben a természetközeli élményt és a technológiai innovációt helyezi előtérbe – épp ahogyan a zene univerzális nyelvet beszél, úgy Fujimoto építészete is mindenki számára érthető és megélhető élményt nyújt!